روستا گردی خشکه‌ لات

مشاهده آماده سازی زمین برای نشاء در روستا گردی خشکه لات

لات به دشتی آبرفتی و اغلب سنگلاخی گفته می­ شود که باعث چنین دشتی، رودخانه ها هستند.

جاذبه های روستا گردی خشکه‌ لات عبارت است از: سیل بند خشکه لات. بستر فرسایشی رودخانه خشکه لات. شالیزارها، و کارگاه ذغال سازی است. مسیری خاکی و شنی را طی می­ کنیم که به جاده لوله گاز معروف است. این جاده از جنوب روستاهای قاسم آباد و بندبن تا خشکه لات ادامه دارد.

روستا گردی خشکه‌ لات در قالب یک برنامه پیاده روی اجرا می شود. طول مسیر 9 کیلومتر و مدت زمان پیاده روی حدود 4 ساعت است.

از گیله بوم به سمت لوله گاز و از آنجا بعد از عبور از رودخانه به شالیزارها می رسیم. از سمت جنوب دامنه­ های سرسبز و جنگلی گیشارکوه و از سمت شمال چشم انداز خوبی به دریا وجود دارد. بعد از یکساعت به کارگاه ذغال سازی می­ رسیم. نحوه تولید زغال را می­ بینیم. گپ زدن با کارکنان و صحنه دود غلیظ زرد و سفید رنگی که محوطه را فراگرفته، جویبارهای فصلی،  زیبایی مسیر را دوچندان می­کند. فصل بهار همراه با کرت‌بندی زمین‌ها و نشا کردن جوانه‌های برنج است. زنان در یک کار گروهی نشا می­ کنند زمین‌ هایی را که مردان از قبل کرت‌ بندی کرده‌اند.

به قاسم‌آباد علیا می­ رسیم. محلی در نزدیکی جاده اصلی اسبانی بارکش و قوی هیکل را مشاهده می‌کنیم. کندوج‌ها و خانه‌های کرسی بلند هنوز وجود دارند. به بندبن می­رسیم.

دو طرف مسیر شالیزارها پلکانی می­ شوند تا به سیل‌بندی به عرض ۴۰ متر می‌رسیم. ساحل رودخانه سنگی و صخره‌ای است. فصل پاییز، زمستان، و بهار آبشار پهن و پرغرشی ایجاد می­ کند. در امتداد رودخانه چشمه سارها از بالادست و دیواره‌ها به رودخانه سرازیر هستند. بستر رودخانه به شدت فرسایشی و چشمگیر است. خاک رنگین منطقه زمانی برای کاهگل زرد و قرمز نیز استفاده می‌شده است.

 دیواره ها و رودهای پرشور در روستا گردی خشکه‌ لات

رودهای پرشور

به روستای خشکه‌ لات می­رسیم. دیواره‌های رودخانه تا رسیدن به ساحل دریا با ما همراهند. برنامه تمام شده است. به گیله بوم برمی‌گردیم.

کروکی روستا گردی خشکه‌ لات:

کروکی روستا گردی خشکه‌ لات

کروکی روستا گردی خشکه‌ لات